Wystawa fotografii „Bangladesh|India” – Sławek Siczewski

Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprasza 17 maja na godzinę 19.00 do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na wystawę fotografii „Bangladesh|India”  autorstwa Sławka Siczewskiego – podróżnika, fotografa, producenta filmowego oraz muzyka.

„Kilka godzin na lotnisku w Bombaju. Żółta taksówka w Kalkucie i pierwsza święta krowa na środku ulicy. Hostel i ostre curry. Szisza z bezdomnymi pod mostem i nocna wycieczka po mieście. Do Indii wrócę za jakiś czas. Jest marzec 2017 roku. Jadę pociągiem w stronę granicy z Bangladeszem. Ścigam się z autobusami. Szeroko otwarte oczy współpasażerów pytają “Co ty tu robisz, chłopaku?”. Nawiązuję pierwsze znajomości i przyjmuje pierwsze zaproszenia. Mijają miesiące. Jeżdżę od miasta do miasta, nie widząc właściwie nic ciekawego. Bangladesz już taki jest. Jedyne, co każe mi zostać w tym kraju, to ludzie. Herbatki, obiady, wizyty w domach i urodziny. Wesela i śluby. Wysokie fale na morzu. Po powrocie do Indii uczę się jeździć motorem. Spędzam czas w Sikkimie, odwiedzam Varanasi i jeżdżę po drugiej stronie Himalajów. Tak mijają kolejne miesiące. Na koniec odwiedzam Wietnam i wracam do Polski.

To moja podróż w wielkim skrócie, a oto kilka zdjęć, które udało mi się podczas niej zrobić. Te fotografie to nie tylko odpowiednie ustawienia aparatu, nie tylko ładne kadry. Często to historie, za którymi stoją puste butelki po whisky i długie rozmowy. To godziny w słońcu i błocie po kolana. To ucieczki przed ochroniarzami i bójki z innymi o honor. To kino ze świętym człowiekiem w Varanasi, upadki na motorze i brak tlenu w Himalajach. Wizyty w szpitalach i podrabiani lekarze. To smak ręcznie robionego cheddara podany w biurze bengalskiej telewizji.

Wschody i zachody słońca. Piękny czas.” Tak pisze autor o swoich pracach, które będzie można oglądać do 30 maja w CKiR w Koziegłowach.