W 2020 roku GOK Sokół obchodzi swoje 30 urodziny

Z tej okazji  chcemy prezentować Państwu archiwalne zdjęcia. Zaczynamy od fotografii osób, dzięki którym w Czerwonaku powstał w 1990 roku Ośrodek Kultury. To oczywiście Hanna Ciulkin, pierwsza dyrektor Sokoła i Mariusz Poznański pierwszy wójt Gminy Czerwonak. Zdjęcie pochodzi z 1995 i jest jednym z najstarszych w naszym archiwum. Przedstawia wręczenie nagród podczas V Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Wójta. Przy okazji kilka migawek z turnieju. Warto przypomnieć, że zanim powstał Akwen, to Sokół organizował wydarzenia rekreacyjne i sportowe.

Fotorelacja z wernisażu wystawy Emilii Andruszko-Ratajczak

Wernisaż odbył się w Sokole 20 czerwca 1993 roku. Na ścianach zawisły poetyckie, pełne ukrytych znaczeń i sensów senne pejzaże i nie całkiem martwe natury, które narodziły się w wyobraźni autorki. Wernisaż zgromadził liczną publiczność. Obecni byli wójt Mariusz Poznański, radni i dyrektorzy szkół. Podczas wieczoru wystąpili Stanisław Kaczmarek i Cezary Bera, którzy, co warto zaznaczyć, do dziś razem koncertują jako Gitarsi. Gospodarzy reprezentowali Hanna Ciulkin (ledwo widoczna na zdjęciu) i Krzysztof Krause, którzy znad lampki wina czujnym okiem obserwują, czy wszystko odbywa się tak jak należy. Ale jest dobrze; nawet władza chyli czoła przed sztuką.

Dni Sztuki Bardzo Współczesnej

Z potrzeby propagowania nieoczywistych działań plastycznych zrodziła się w 1997 roku idea Dni Sztuki Bardzo Współczesnej. Pomysłodawcą cyklu i autorem nazwy był Krzysztof Krause, który razem z Małgorzatą Matyjaszczyk organizował te niezwykłe wydarzenia. Trzydniowe akcje odbywały się każdej jesieni przez kilka lat z rzędu. Do udziału zapraszano artystę bądź artystów, którzy w “Sokole” podczas jednego wieczoru prezentowali swoje prace zgromadzonym odbiorcom. W kolejne dni wychodzono w plener do przypadkowych uczestników, przechodniów, których włączano do wspólnej akcji.

“Płonące instalacje”, 1997 rok.

“Przenikanie”, 1998 rok.

“I-K-A-R czyli nowe poszukiwanie form latających”, 1998 rok.

Budowa stacji kosmicznej z kartonów, 2000 rok

Reklama to potęga, szczególnie gdy zajmą się nią dzieci
W 2001 roku o Festiwalu Przedszkolaków informowały plakaty namalowane przez uczestników naszych zajęć. Dzieci potraktowały wyzwanie poważnie, nie przestraszyła ich wielka powierzchnia do zamalowania. Przy pomocy tłustych pasteli stworzyły niepowtarzalne kompozycje. Dzięki współpracy z Agencją AMS plakaty zawisły w podświetlanych gablotach na przystankach autobusowych i tramwajowych w Poznaniu, zapraszając na Finał Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków. Eliminacje gminne odbyły się w plenerze, na terenie Gminnego Przedszkola w Owińskach. Jak widać na zdjęciu pogoda dopisała
Finał Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków miał miejsce w Teatrze Muzycznym w Poznaniu 18 VI 2001 roku. Plakaty małych artystów odegrały swoją rolę. Szkoda byłoby wyrzucić tak niezwykłe dzieła więc w lipcu na korytarzach Urzędu Gminy w Czerwonaku zawisła “Wystawa z Misiem”, a autorzy mieli okazję doświadczyć sławy

Tym razem wspominamy akcje związane z Klubem Słoneczko, który jest filią Sokoła od 1996 roku. Wynika z nich, że zawsze lubiliśmy absurdalny humor i happeningi 🙂 Z dużym sentymentem wspominamy festyn w stylu “późny PRL”, realizowaną razem z Zarządem Osiedla w 2006 roku. Nosiła nazwę “20-lecie 40-lecia” i była świetna 🙂

W 2010 roku w  Słoneczku znajdował się sztab akcji, którą zawiadywała Kamila Tworek. Była to część projektu “Mieszkaniec jako animator społeczności lokalnej”. W jej wyniku w Czerwonaku odmieniony został osiedlowy garaż i przystanek autobusowy, a przede wszystkim okazało się kto jest animatorem społeczności , a kto nie jest 😉

Na zimowych zdjęciach widać korowód, który narobił trochę hałasu na osiedlu z okazji otwarcia klubu komputerowego w styczniu 2013 roku.  Pomimo niskiej temperatury udało nam się wykrzesać sporo energii! Ponad dekadę wcześniej inny pochód prowadzony przez klauna Pinezkę w nietypowy sposób uczcił 1 maja na Osiedlu 40-lecia PRL.  Autorem pomysłu i Pomnika Okularnika, który tego dnia został odsłonięty był Krzysztof Krause, którego serdecznie pozdrawiamy. A swoją drogą, co stało się z tą rzeźbą? Czekamy na sugestie i zdjęcia.

Dni Gminy

Czerwiec to miesiąc, w którym GOK “Sokół” przygotowuje  Dni Gminy Czerwonak. W tym roku z powodów oczywistych święto naszej gminy się nie odbywa, postanowiliśmy więc powspominać. Po raz pierwszy obchodziliśmy  Dni Gminy w 2004 roku, towarzyszyła im pamiętna akcja Ptaki Czerwonaki. Centrum wydarzeń stanowiły wówczas Owińska, a mniejsze koncerty odbywały się w Klubach Iskra i Kogucik. Na przestrzeni lat formuła imprezy ulegała zmianom, jednak zawsze był to cykl wydarzeń artystycznych i rozrywkowych, które rozgrywały się w kilku miejscach, angażując mieszkańców w różnym wieku. Z dość kameralnych Dni Gminy przeistoczyły się w duże, przeprowadzane z rozmachem wydarzenie. Obecnie główna impreza plenerowa odbywa się na terenie stanicy Akwen Marina w Czerwonaku. Wyjątkiem był rok 2016 kiedy przeniesiono ją do Kicina aby uczcić 700-lecie miejscowości. Stałą pozycją programu są warsztaty i animacje dla dzieci, piknik motocyklowy Jaromira Korty, prezentacje artystów z pracowni muzycznej GOK Sokół. Od kilku lat towarzyszy im Strefa Pasji, w której prezentują swoje dokonania stowarzyszenia i lokalne organizacje oraz rękodzielnicy i artyści. Częścią Dni Gminy są wystawy kończące sezon pracowni Sokoła, a także spektakle premierowe zespołów Skansen Teatralny, Teatru Tańca Fleks Step, Cyk i Zwierciadło.

Gminny Ośrodek Kultury znany jest z tego, że z okazji wyborów przygotowuje niezwykłe oprawy plastyczne dla lokalu wyborczego. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji był Jacek Benn, ówczesny dyrektor, który postanowił kontestować sztampowy wystrój z zielonym suknem na stołach i goździkami w wazonie.
Po przewertowaniu przepisów i konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą w październiku 2002 roku podczas pierwszej tury wyborów samorządowych powstał pierwszy nietypowy wystrój lokalu czyli „Plac budowy”. W sali stanęły rusztowania, z drabin zbudowane były kabiny, manekiny z papieru ubrane w stroje robocze uwijały się przy taczkach i łopatach. Dla kontrastu w drugiej turze zaprosiliśmy wyborców do głosowania w „rajskim ogrodzie”, wśród wypożyczonych roślin. Pomysł się spodobał, choć nie wszyscy od razu byli do niego przekonani. Bardzo pomogło zainteresowanie mediów najpierw lokalnych, później ogólnopolskich. Potem było boisko piłkarskie z elementami konstrukcyjnymi z wikliny i wierzby oraz urną w formie piłki. Piękny lokal inspirowany malarstwem Magritte’a, jaskinia ze stalaktytami z papieru, która kosztowała chłopaków wiele godzin pracy na drabinach (2005). Niestety z tych pierwszych lokali zachowało się mało zdjęć, a te które są, nie oddają urody niektórych koncepcji. Szczególnie akwarium bardzo traci, a był to spektakularny pomysł: na dno naszego akwarium wysypaliśmy przyczepę piasku, głosujący brodzili w nim jak na plaży; namalowane na panelach z folii ryby migotały kolorami, tworząc iluzję ruchu. W 2006 głosowano w przestrzeni kosmicznej, rok później wśród surrealistycznych czerwonych krzeseł, które na miękkich pajęczych nogach stąpały po szachownicy, potem był lokal w lesie pełnym mchu, trawy i dźwięków przyrody(2009), wreszcie podczas samorządowych wyborów w 2010 roku pena uroku i nostalgii aranżacja „W nastroju ciszy-głosuj zdecydowanie”.
Dla nas, pracowników, lokale wyborcze były i są frajdą i wyzwaniem. Powstają w oparciu o nasze pomysły, wymagają kreatywności i współpracy, aby bardzo małymi środkami uzyskać jak najlepszy efekt. Naszymi wysiłkami chcemy zachęcić mieszkańców do głosowania, a jednocześnie wykazać, że jesteśmy placówką kulturalną.

X