Historia

Gminny Ośrodek Kultury “Sokół” powstał w 1990 r. na prośbę mieszkańców Gminy Czerwonak oraz społeczników z Komitetu Obywatelskiego – zwycięzców pierwszych wyborów samorządowych. Budynek został przejęty po ustępującym Komitecie Gminnym PZPR, wracając tym samym do właściwego przeznaczenia – kultury.

Przed wojną działało w tym miejscu – nadzwyczaj zasłużone dla polskości tych ziem i wywodzące swą tradycję z czasów zaborów –Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół”. Na początku lat 30. XX w. Józef Krause, wieloletni sołtys Czerwonaka, przekazał część swojej działki i tym samym zaangażował się w budowę siedziby “Sokoła”. W tym miejscu kwitło życie kulturalne, towarzyskie i sportowe całej okolicy. Okupacja niemiecka położyła kres działaniom TG “Sokół”. Sposobów wykorzystania budynku było wiele: magazyn, kino, biblioteka oraz siedziba komitetu partii.

Gminny Ośrodek Kultury “Sokół” prowadzi działalność kulturalną obejmując nią całą Gminę Czerwonak. Poza prowadzeniem stałych pracowni dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizujemy również konkursy, przeglądy, występy teatralne, akcje artystyczne, koncerty oraz imprezy plenerowe takie jak Dni Gminy czy Dożynki.
W czterech obiektach, znajdujących się w różnych miejscowościach, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Działalność plastyczna

Zajęcia plastyczne organizowane są dla wszystkich – zarówno młodzieży, jak i dorosłych, oferując trzy bardzo dobrze wyposażone pracownie. W ramach zajęć uczestnicy poznają rozmaite techniki plastyczne – malarstwo, grafikę, wikliniarstwo, ceramikę, decoupage, batik, tworeznie bizuterii i inne. Przygotowujemy także akcje łaczące w sobie działalnośc plastyczną i teatralną. Akcje takie sa niesamowitą przygoda artystyczną dl aich uczestników.

Działalność teatralna

W Ośrodku działają cztery zespoły teatralne – dziecięce “Pompon” oraz “Pipel 2”, młodzieżowy “Zwierciadło” oraz teatr dla dorosłych “Skansen Teatralny”. Zespoły były wielokrotnie nagradzane zarówno na ogólnopolskich, jak i na międzynarodowych festiwalach teatralnych. Biorą również czynny udział w tworzeniu imprez kulturalnych organizowanych na terenie Gminy Czerwonak, przygotowując spektakle oraz Gale Finałowe Konkursów przeprowadzanych przez GOK “Sokół”.

Działalność muzyczna

Mieszkańcom oferujemy również zajęcia muzyczne. Soliści, którzy kształcą swój warsztat, zdobywają laury na wielu ogólnopolskich konkursach. Obok wykonawców indywidualnych – wokalistów oraz instrumentalistów – w Ośrodku działa kilka zespołów wokalnych, w tym jeden dla dorosłych.

Działalność taneczna

Prowadzimy cotygodniowe zajęcia z hip-hopu dla dzieci i młodzieży oraz latino solo dla dorosłych. Od 2008 roku przy “Sokole” działa również Teatr Tańca Fleks Step.

Działalność z zakresu kultury fizycznej

Od lat dbamy w Ośrodku o rozwój dorosłych mieszkańców gminy w zakresie aktywnego wypoczynku i świadomości ciała. We wszystkich filiach prężnie działają zajęcia aerobiku, natomiast od 2008 roku w Klubie “Iskra” w Promnicach rozpoczęliśmy zgłębiać tajniki Tai-Chi.

Z roku na rok przybywa nam stałych uczestników zajęć. W organizowanych imprezach plenerowych rocznie bierze udział ok. 6000 osób. W największej imprezie, której pomysłodawcą i realizatorem od parunastu lat jest GOK “Sokół”, czyli w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaków (w całym cyklu – od gmin po województwo – bierze udział ok. 5000 dzieci).

W całej Polsce słynne są również nasze lokale wyborcze, którym zawsze nadajemy niecodzienny charakter. Zaaranżowana artystycznie przestrzeń ma rozbudzać nie tylko pozytywne postawy społeczne, ale przede wszystkim wrażliwość na sztukę.

Wybierz kulturę, wybierz GOK “Sokół”!

marzec, 2024

pon