Wybierz kulturę
wybierz GOK SOKÓŁ!

WYNIKI KONKURSU na rysowaną/ malowaną animację poklatkową

Czy ktoś z nas zna dziecko, które wyobraża sobie życie bez smarfona, internetu czy  szybkiego dostępu do zdjęć, filmów i informacji?

Czy jesteśmy w stanie wytłumaczyć dzieciom, że w dawnych daaaawnych czasach (chociaż zaraz zaraz STOP. lata 80 i 90-te ubiegłego stulecia chyba nie były aż tak dawno?) zdjęcia oglądało się dopiero po wykorzystaniu całej rolki kliszy w aparacie i wywołaniu tej kliszy w tajemniczym zakładzie fotograficznym … i nie zawsze były one udane, a nawet czytelne… i właściwie co to jest klisza? A filmy animowane… jak one powstawały i gdzie? Ta wiedza tajemna dostępna była jedyne nielicznej grupie wybrańców.

Niewątpliwie obecna rzeczywistość, w tym postęp technologiczny i informacyjny znacznie różni się od tej z końca ubiegłego wieku. Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jak świat dziś wyglądałby bez tych wszystkich technologii i udogodnień? Lub jak ten świat będzie wyglądał za rok, 10, 50 czy 100 lat?  Może zamiast buntować się i wyrzekać, należałoby okiełznać czyli po prostu poznać i nauczyć się korzystać z różnych możliwości i nabyć nowe umiejętności.

Takie przemyślenia pewnie pojawiły się w głowie u każdego „dorosłego” nie raz, taką też myśl miała Natalia Gilicka pomysłodawczyni KONKURSU NA RYSOWANĄ/MALOWANĄ ANIMACJĘ POKLATKOWĄ. Niezmiernie nam miło, że znaleźli się chętni i śmiali młodzi twórcy, którzy zmierzyli się z postawionym im zadaniem, podjęli wyzwanie wykreowania niesamowitych historii i wyprodukowania własnej animacji poklatkowej.

Wiemy, że niejednokrotnie była to pierwsza taka próba przez nich podjęta. Naszym zdaniem każdy z autorów zasługuje na ogromne gratulacje i słowa uznania, za wyjątkową kreatywność i odwagę zmierzenia z tym niełatwym artystyczno-technicznym zadaniem.
Jednak jest to konkurs wiec trzeba również wyłonić laureatów.

Jury w składzie Joanna Szalbierz -Kędzierska- dyrektor GOK Sokół, miłośniczka kina i tańca, Joanna Synowiec- instruktor, twórca a także fascynatka sztuk i rzemiosł wszelakich, oraz Adam Szulc muzyk, inżynier dźwięku, specjalista w dziedzinie montażu i aranżu animacji oraz krótkich form filmowych, przyznało:

I MIEJSCE  Amelii Wojtkowiak. W tej pracy zachwycił nas ciekawy scenariusz i pomysł animacyjny, oraz intrygujące graficznie ilustracje, a jednocześnie doceniliśmy samodzielność wykonania całego przedsięwzięcia.

II MIEJSCE otrzymuje Martyna Firlej, której animacja przekonała nas atrakcyjnymi ilustracjami oraz nadzwyczaj dojrzale spójnym pomysłem scenariuszowym. Tu również doceniliśmy samodzielną pracę autorki.

III MIEJSCE wędruje do Huberta Kołodzieja, którego praca niesie pozytywny przekaz. Godna podziwu jest sprawność techniczna oraz wysoka estetyka z jakimi została wykonana.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że  animacja autorstwa Amelki Szajer ujęła nas wspaniałymi ilustracjami i ich niezwykłymi pomysłami animacyjnymi oraz ciekawym scenariuszem. Praca Hani Mikołajczak i Matyldy Gilickiej pt. „W przyszłości taki los” jako jedyna sięgała po idee dialogu, a jej nieskrępowanie artystyczny duch każe nam przypuszczać, że kolejne prace autorek będą równie ciekawe i poruszające.

Wierzymy, że ten konkurs jest tylko początkiem przygody jego uczestników z animacją, jednocześnie zachęcamy do dalszej pracy, być może pod okiem naszych instruktorów.

Wszystkim Twórcom i ich pomocnikom jeszcze raz dziękujemy za udział w naszej eksperymentalnej inicjatywie, animacje laureatów zamieszczamy na naszym kanale YouTube.

W sprawie odbioru nagród prosimy o kontakt z sekretariatem nr tel. 511-134-721.

Do zobaczenia !

Udostępnij

X