Wybierz kulturę
wybierz GOK SOKÓŁ!

„Opowiemy Wam historię” cykl wykładów

Gminny Ośrodek Kultury Sokół oraz Fundacja Nasze Podwórko zapraszają w podróż w czasie. Proponujemy cykl wykładów poświęcony historii Gminy Czerwonak w XX wieku. Uważamy, że wybór nieodległej jeszcze przeszłości, pozwoli identyfikować się z tematami wykładów szerszej grupie odbiorców. Dla starszych osób, które z tego czasu mają własne wspomnienia, będzie podróżą sentymentalną, dla młodszych będzie okazją do poszerzenia wiedzy o historii własnej rodziny i miejscowości. Wybór tego okresu historycznego pozwoli także na interakcje z uczestnikami wykładów, których chcielibyśmy zaanimować do aktywnego uczestnictwa, dyskusji, dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami. Sądzimy, że w ten sposób uda się stworzyć stałą grupę osób zainteresowanych i przygotowanych do tego, aby w kolejnym roku pogłębiać wiedzę historyczną na wykładach dotyczących wcześniejszych epok.
Sądzimy, że najlepiej przedstawić zmiany, które zaszły w XX wieku, omawiając na kolejnych spotkaniach historię poszczególnych miejscowości oraz sylwetki postaci, mających wpływ na życie społeczności: właścicieli ziemskich, przedsiębiorców, księży, wójtów, sołtysów, społeczników, artystów, nauczycieli.

Wykłady będą prowadzone przez Olgę Krause-Matelską oraz Wojciecha Matelskiego, którzy historię naszej Gminy zgłębiają od wielu już lat i są jej wielkimi pasjonatami. Powstało już klika książek o naszej okolicy ich autorstwa. Regularnie publikują historyczne teksty w biuletynie I wiesz więcej. Są też organizatorami niezwykłych wycieczek po naszej Gminie.
Wykłady będą się rozpoczynały o godzinie 18:00, odbędą się w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Nie obowiązują zapisy.
Zapraszamy dorosłych i młodzież.
Przed nami ostatnie trzy wykłady w tym sezonie:
➡️ 19 kwietnia “Za co zwolniono pana Ruprychta i inne historie z Koziegłów”.
➡️ 17 maja “O czym szumią kasztany? Historie z Bolechowa, Bolechowa Osiedla, Szlachęcina, Trzaskowa i Promnic”.
 

Udostępnij

X