Koncert Jesienny – Moniuszko na jazzowo

Gminny Ośrodek Kultury Sokół oraz Akcja Katolicka zapraszają 13 października na coroczny Koncert Jesienny w Kościele w Kicinie. Koncertem tym podkreślimy rok moniuszkowski, który obchodzony jest w tym roku. Zapraszamy na koncert zespołu Jarek Kostka Jazz Quartet „Moniuszko na jazzowo”.

Jarek Kostka wielokrotnie dobierał muzyczny „ materiał wyjściowy” z klasycznych  i ludowych wzorów, tworząc z niego jazzowy idiom. Udowadniał to wielokrotnie realizując z powodzeniem takie pomysły jak; ”Chopin Profanum” „Jazz Contra Bach” czy „Nordic Sounds.”

Po raz kolejny stworzył projekt „na pograniczu” muzyki klasycznej i jazzowej. Tym razem  zmierzył się z dziełem Stanisława Moniuszki kompozytora ,który podobnie jak Wagner czy Rossini tworzył muzykę przeważnie w koegzystencji z tekstem. Zaaranżował pieśni i arie operowe naszego romantyka w konwencji iście współczesnej, na chór, zespół instrumentalny i solistów. Mimo iż zmienia tradycyjną moniuszkowską konstrukcję utworów to  robi to z umiarem i ostrożnie. Powodem jest bowiem warstwa literacka pieśni moniuszkowskich i ich silny związek z muzyką.

Dzieła  takich poetów jak; Mickiewicz, W. Syrokomla, J.I.Kraszewski, V. Hugo W.Goethe do których tworzył Moniuszko swe pieśni  I ich XIX wieczny wydźwięk zobowiązują do zachowania granic ingerencji w oryginał i dobrego smaku. Warstwa wokalna dzieł Moniuszki zostaje zatem  zachowana, choć swinguje współcześnie. Tę ciekawą koegzystencje XIX tekstu i  jazzowej ,współczesnej aranżacji muzycznej  określił Jarek w tytule; „Swingujące kuranty ,czyli Prząśniczka w opałach”

Obok swoich przyjaciół instrumentalistów do projektu zaprosił świetną wokalistkę jazzową i klasyczną w jednaj osobie – Joannę Czajkowską. Spośród wielu dzieł Moniuszki wybrał te liryczne, balladowe i kontemplacyjne ,które nadają się jego zdaniem  są do  „swingującej nostalgii.” Pomysł koncertu jazzowego w oparciu o „tematy” Moniuszki to hołd dla kompozytora w 200 rocznice jego urodzin. Premiera tego muzycznego projektu miała miejsce w Toruniu z udziałem Chóru „Astrolabium” orkiestry kameralnej „Capella Bydgostiensis”,Solistów i kwartetu jazzowego z Jarkiem Kostką przy fortepianie- wszystko to pod dyrekcją Kingi Litowskiej.

W październikowym koncercie wystąpi  z tym samym repertuarem w kameralnym składzie. Jarek Kostka – fortepian, Piotr „Max” Wiśniewski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja, Oraz Joanna Czajkowska – śpiew

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.
Wstęp wolny.

Organizatorami koncertu są: Gminny Ośrodek Kultury “Sokół” oraz Akcja Katolicka.
Mecenat Gmina Czerwonak