Kino po sąsiedzku

Po raz kolejny w sierpniowe wtorki Gminny Ośrodek Kultury Sokół, Kino Muza z Poznania oraz TBS Czerwonak zaproszą na Kino po Sąsiedzku. Seanse będą się rozpoczynać o godzinie 21:15, a odbędą się na terenie przy CKiR w Koziegłowach.

Wstęp wolny, ale liczba widzów będzie ograniczona, więc prosimy o wcześniejsze przybycie oraz obserwowanie naszej strony internetowej w celu uzyskania szczegółów związanych z przepisami sanitarnymi – obowiązek noszenia maseczek, podpisanie odpowiedniego oświadczenia dostępnego na naszej stronie internetowej oraz na miejscu. W razie niesprzyjającej aury pogodowej zapraszamy do sali widowiskowej w CKiR w Koziegłowach.

3 sierpnia godz. 21:15

Szarlatan reż. Agnieszka Holland, Czechy/Irlandia/Polska/Słowacja 2020, 118 min

Otwarte usta, mężczyzna ciężko oddycha… Nie chrapie – dosłownie wyziewa ducha. To prezydent Czechosłowacji, Antonín Zápotocký, który za chwilę umrze. Niezła zmyłka – to nie stary komunista będzie bohaterem filmu, a grany przez jednego z najpopularniejszych czeskich aktorów, Ivana Trojana, Jan Mikolášek. Tytułowy szarlatan to postać autentyczna, znana niegdyś w całej Czechosłowacji – zielarz i znachor, który uleczyć miał ponad pięć milionów ludzi. Jego, zapomnianą dziś sylwetkę, “odkopał” wzięty literat Marek Epstein, który podesłał Agnieszce Holland scenariusz filmu. Okazał się on na tyle ciekawy, że reżyserka, która zjadła zęby na rozliczeniach z koszmarami XX wieku, bardziej optymistyczne tematy znowu musiała odłożyć na później. Podobnie więc, jak w “Obywatelu Jonesie” i tym razem będzie mrocznie – zarówno w obrazie historycznego czasu, jak i ludzkiej natury.

10 sierpnia godz. 21:15

Do zakochania jeden krok reż. Richard Loncraine, Wielka Brytania 2017, 111 min

Twórcy “Do zakochania jeden krok” wyraźnie wspierają się na opinii, jaką na świecie cieszą się brytyjskie komedie romantyczne i obyczajowe. Widzowie kochają je za humor i ciepło. Za to, że wzruszają, śmieszą, a jednocześnie w sposób inteligentny i taktowny poruszają ważne społecznie tematy. Reżyser Richard Loncraine oraz para scenarzystów Meg Leonard i Nick Moorcroft postarali się, by ich obraz od pierwszej minuty przypominał widzom, że mają do czynienia z brytyjską komedią, którą  kochają. Mamy więc znanych i cenionych aktorów w obsadzie, często kojarzonych właśnie z komediami: Imeldę Staunton (“Dumni i wściekli“), Celię Imrie (“Dziewczyny z kalendarza“), Joannę Lumley (serial “Absolutnie fantastyczne“). Fabuła związana jest zaś z modnym ostatnio w brytyjskim kinie tematem starości, która okazuje się czasem aktywności, radości, drugich szans na miłość. Skojarzenia z dwiema częściami popularnego cyklu “Hotel Marigold” są jak najbardziej na miejscu.

17 sierpnia godz. 21:15

Kłamstewko reż. Lulu Wang, Chiny/USA 2019, 96 min

Niby wszyscy wiedzą, że życie pisze najlepsze scenariusze, a jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce podkoloryzować oryginalną historię – na przykład producenci liczący na wymierne zyski. Na szczęście Lulu Wang, której “Kłamstewko” opiera się na wątkach autobiograficznych, nie uległa ich namowom. Dzięki temu możemy cieszyć się historią jej rodziny, odnajdując w niej radości i troski, jakie bywają udziałem każdego z nas. Przyznając, że podstawą jej dzieła jest prawdziwe kłamstwo, reżyserka puszcza do widza oko i jednocześnie wręcza mu klucz do jego interpretacji. “Kłamstewko” to bowiem film-oksymoron. Śmiech miesza się w nim ze łzami, miłość wyraża się za pomocą (pozornej) obojętności, a lokalne obyczaje z łatwością dają się przetłumaczyć na uniwersalny język.

24 sierpnia godz. 21:15

Włoskie wakacje reż. James D’Arcy, USA/Włochy 2020, 94 min

Liam Neeson, tym razem w cudownej, komediowej odsłonie, w rozgrzewającej serce opowieści o tym, że w malowniczej Toskanii… wszystko można zacząć od nowa! Robert i jego syn Jack przyjeżdżają do Włoch, by jak najszybciej sprzedać rodzinną willę. Okazuje się jednak, że dom wymaga gruntownego remontu, ich przymusowe wakacje potrwają dłużej niż zakładali…

Malownicza wioska w Toskanii, lokalne wino, najlepsze risotto i włoskie słońce, które zmienia wszystko. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce? Robert i jego syn Jack od lat utrzymują kontakt raczej sporadycznie, a jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Kiedy Jack wpada w finansowe tarapaty, postanawia odezwać się do ojca i namówić go do sprzedaży domu. Obaj chcą jak najszybciej załatwić sprawę, podpisać odpowiednie papiery i wrócić do swojego londyńskiego życia. Wszystko jednak komplikuje się, gdy na miejscu zamiast pięknego domu, który zapamiętali, zastają kompletną ruinę.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
X