Ocean Sztuki

Gdybyście mieli odpowiedzieć na pytanie, czy graliście kiedyś na stole, być może odpowiedź brzmiałaby twierdząco. Ale czy graliście kiedyś na rzeźbie?? Jeśli braliście udział w 20. Biennale Sztuki dla Dziecka, to odpowiedź również będzie twierdząca, ale ile takich osób podniesie rękę?
Tak czy owak, taka możliwość właśnie się nadarza dzięki GOK „Sokół” i Centrum Sztuki Dziecka, które udostępni naszym mieszkańcom dwa nietypowe instrumenty: Fonomapę i Ukryty Instrument.

Fonomapa, to jedyna na świecie interaktywna, dźwiękowa mapa miasta, stworzona z myślą o dzieciach (od 7 r.ż.), ale także dorosłych. Ma ona formę instalacji multimedialnej, w której generowana w czasie rzeczywistym mapa miasta, staje się zaawansowanym instrumentem muzycznym. Użytkownicy mogą odkrywać olbrzymią ilość dźwięków poukrywanych w miejskiej przestrzeni i tworzyć z nich kompozycje. Dźwięki można przekształcać na wiele sposobów.  Narzędzie daje niewyczerpaną ilość możliwości filtrownia, nakładania na siebie i łączenia w sekwencje rozmaitych odgłosów, pozwala także uczyć się aktywnego słuchania – rozpoznawania dźwięków ze względu na ich źródło. Dźwięki można wyszukiwać i przypisywać do poszczególnych kategorii. Podstawą instalacji jest 55-calowy stół dotykowy, pozwalający na interakcję kilku osobom w tym samym czasie. Mogą one wspólnie wymieniać się dźwiękami, poddawać je obróbce i miksować ze sobą.
Autorami tego muzycznego pomysłu są Szymon Kaliski i Szymon Lichota.

Ukryty Instrument to rzeźba ze specjalną Księgą Dźwięków, ułatwiająca odkrywanie zawartości dźwiękowej i muzycznej instrumentu. Dzięki temu dzieci (od 3 r.ż)  przy pomocy animatorów, mogły nie tylko poznać jego możliwości, ale także opanować trudną sztukę komponowania własnych utworów poprzez dyrygowanie zespołem wykonawczym, złożonym z koleżanek i kolegów.
Rzeźba nawiązuje kształtem do fortepianu, ale jej intrygująca forma kojarzy się z falami oceanu. Dotykając poszczególnych elementów, wyzwalamy dźwięki. Pod powierzchnią rzeźby kryją się dziesiątki brzmień, których badanie owocuje czystą zabawą, zmierzającą do tworzenia kompozycji własnych.
Chcecie się przekonać jak brzmi ten instrument? Koniecznie do nas przyjdźcie!
Autorami pomysłu są: Sebastian Grabowski, Viktoriya Grabowska i Jarek Kordaczuk.

Nie trzeba mieć żadnego przygotowania muzycznego!

Zapraszamy 4 grudnia w godzinach od 9:30 do 11:30 oraz od 13:00 do 15:00 do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.

Wstęp wolny.

Szkoły zapraszamy do zapisywania grup w sekretariacie GOK „Sokół”. Grupy zapraszamy w dniach od 5 do 8 grudnia.