Historia na miarę nagrody!

Rozstrzygnięty został konkurs: „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” organizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Kapituła konkursu przyznała nagrody w dwóch kategoriach: promocja współpracy pomiędzy samorządami a jednostkami im podległymi, bądź organizacjami lub podmiotami gospodarczymi oraz promocja działań i inicjatyw społecznych samorządów lokalnych.
Gminny Ośrodek Kultury „Sokół oraz Urząd Gminy w Czerwonaku zostały wyróżnione za projekt artystyczno - historyczny „Czerwonak 600”, zorganizowany z okazji jubileuszu 600-lecia wzmiankowania miejscowości Czerwonak w kronikach.

Na projekt złożyły się takie działania jak:
- konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych zachęcający do poznania legend oraz mitów związanych z Czerwonakiem,
- spektakl taneczny „600-tka” pokazująy najważniejsze miejsca i wydarzenia z historii naszej gminy,
- cykl warsztatów promujący zapoznawanie się z techniką czerpania papieru,
- stworzenie strony internetowej promującej obchody 600-lecia Czerwonaka i opisującej jego historię i tradycje.

Najważniejszą częścią projektu były jednak działania pomagające zebrać materiały, które zostały zaprezentowane na otwartej we wrześniu wystawie „Ludzie, obrazy, emocje”. Wystawie, która w niezwykle sugestywny sposób pokazała historię i tradycje związane z Czerwonakiem. W jednym miejscu zaprezentowane zostały listy, zdjęcia i pamiątki, które nie tylko w nazwie, ale i w rzeczywistości wzbudziły olbrzymie emocje mieszkańców.

Decyzją Kapituły Konkursu Gminny Ośrodek Kultury „Sokół”, jako główny organizator obchodów 600-lecia Gminy oraz twórca projektu został nagrodzony nagrodą pieniężną w wysokości 20 000 zł.

Elementy wystawy: „Ludzie, obrazy, emocje” można podziwiać w siedzibie Urzędu Gminy w Czerwonaku do połowy stycznia.