Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wójt Gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zapraszają na koncert Zespołu Contra Mundum.
Będzie to koncert upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odbędzie się on 2 marca o godzinie 19:00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.

Contra Mundum w tłumaczeniu oznacza„ Przeciw Światu”. My stajemy „tylko”  i  „aż” przeciw zapomnieniu - tak mówi o twórczości lider zespołu – Norbert „Smoła” Smoliński

Warszawski zespół Contra Mundum powstał latem 2014 roku. W jego skład weszli doświadczeni muzycy, obecni na scenie muzycznej od wielu lat. Premierowy koncert zespołu miał miejsce podczas 6. edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Zespół koncertował także w Teatrze Wielkim w Warszawie na zaproszenie Zarządu NSZZ „Solidarność”, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Operze na Zamku w Szczecinie, w Auli im. Kard. Wyszyńskiego KUL, Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Łodzi, a także w wielu innych prestiżowych miejscach na terenie całego kraju.

W swoim dorobku zespół posiada trzy albumy: „Cześć i Chwała Bohaterom” - wydany w lutym 2015 roku, „W Wierszu i Boju. 1914-1949” - wydany wiosną 2016 roku (Honorowy Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Odważnym wszystkim pokłon niski” – solowy album Norberta „Smoły” Smolińskiego wydany w grudniu 2016 roku przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego (pieśni Bardów opozycji antykomunistycznej – P. Gintrowski, J. Kaczmarski, J.K. Kelus).

Na początku 2017 roku zespół wystąpił w teledysku promującym film „Wyklęty”  w reżyserii Konrada Łęckiego. Wykorzystany utwór „Już dopala się ogień biwaku” to pieśń Żołnierzy Wyklętych, do której nową muzykę skomponowali  członkowie Contra Mundum.

Występy w kraju, jak i zagranicą (m.in. dla Polonii w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2017) trudno nazwać zwykłymi koncertami. To historyczne spektakle, w czasie których muzycy przeprowadzają Słuchacza po meandrach polskich dziejów. To oryginalna forma poznawania naszej historii i kultury poprzez wersy polskiej, patriotycznej poezji wybitnych Mistrzów pióra (S. Wyspiański, J. Słowacki, C. K. Norwid, K. K. Baczyński, T. Gajcy, Z. Herbert) oraz słowa gniewnych pieśni lat ’70 i ’80 (np. „Obława”, „Janek Wiśniewski”, „Pancry”).

Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać (od 15 lutego) w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach oraz w informacji Urzędu Gminy (hol na parterze).