Pomysłodajnia - warsztaty wikliniarskie

Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprasza w ramach Pomysłodajni na warsztaty wikliniarskie. Wyplatać będziemy „kabłącok” czyli tradycyjny kosz ze świeżej wikliny oparty na kabłąku - konstrukcji z grubego kija wiklinowego, który jednocześnie służy jako uchwyt. Dzięki specyficznej konstrukcji kosza – płaskiej ścianki z jednej strony i umieszczonego nad nią uchwytu – można bardzo wygodnie przenosić w nim nawet duże ciężary, opierając je na biodrze. Ten typ kosza znany jest z pogranicza województw mazowieckiego i lubelskiego, gdzie kiedyś wyplatany był powszechnie, a obecnie stanowi relikt dawnych czasów. Trwają starania o wpisanie techniki wyplatania tego kosza na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Półokrągły kształt kabłącoka sprawia, że świetnie nadaje się do noszenia zakupów, postawienia przy ścianie lub powieszenia na niej, a po założeniu pasków lub specjalnego zaczepu także jako kosz na kierownicę roweru.

Warsztaty odbędą się w klubie Iskra w Promnicach.
Poprowadzi je mistrz wikliniarski Krystyna Laskowska-Dzięciołowska.​
Termin: 16/17 luty.
Czas trwania warsztatów to ok. – 9 h ( w piątek 17:30-20:30, w sobotę 9:30-15:30)
Koszt - 150 zł od osoby. W cenie zapewniamy wszystkie materiały, a będzie w czym wybierać!
Zapisy i szczegóły pod numerem telefonu 511 134 716 lub mailowo na adres iza @gok-sokol.pl